Contactează-ne

Sport

Atletic Constanța, prima semifinalistă la Trofeul Liga Old Boys Constanța

Publicat acum

,

Atletic Constanța a trecut dramatic de CS Agigea, în primul sfert de finală de la Trofeul Liga Old Boys Constanța, și și-a asigurat accesul în careul de ași al competiției.

Agigea a început mai bine și Alexandru Țugui a deschis scorul în minutul 12 la capătul unei frumoase acțiuni colective.

Altetic Constanța a egalat cinci minute mai târziu prin Cătălin Crețu, iar la pauză tabela arata 1 la 1.

Actul secund a început cu ocazia uriașă a lui Gabriel Chelariu, apoi Atletic a pus stăpânire pe meci. Marian Gherghescu în două rânduri și Cătălin Crețu au irosit ocazii rarisime.

Când toată lumea se pregătea de prelungiri, portarul celor de la Atletic, Ionuț Stamate, l-a surprins ieșit din poartă pe golkeperul celor de la Agigea și cu o execuție din poartă în poartă a modificat tabela, 2 la 1. Era minutul 19 și 30 de secunde.

Agigea a mai avut un atac, dar nu l-a concretizat, iar Atletic, câștigătoarea din 2020, merge în semifinale.

Și Trofeul Liga Ultra Old Boys Constanța se apropie de meciurile eliminatorii.

Înainte de ultima etapă, care va avea loc weekendul următor, clasamentele în cele 2 grupe se prezintă astfel:

Trofeul Liga Ultra Old Boys Constanța

Grupa A

1.   Star Farul – 5 meciuri – 15 puncte (36-4)

2.   Oportun Mangalia – 6 meciuri – 13 puncte (26-16)

3.   Voința Valu lui Traian – 5 meciuri – 11 puncte (26-11)

4.   UDTTMR Tatarman – 6 meciuri – 7 puncte (18-24)

5.   Capitol 84 – 6 meciuri – 6 puncte (11-24)

6.  VDT Construct – 6 meciuri – 6 puncte (16-27)

7.  CS Mihail Kogălniceanu – 6 meciuri – 0 puncte (14-43)

Grupa B

1.   FC Constanța – 5 meciuri – 13 puncte (25-9) 

2.   Macedonia Ovidiu – 5 meciuri – 12 puncte (22-8)

3.   Perla Murfatlar – 6 meciuri – 10 puncte (17-11)

4.   Liga Ofițerilor – 6 meciuri – 9 puncte (12-18)

5.   Săgeata Stejaru – 5 meciuri – 6 puncte (16-17)

6.   Black Sea Năvodari – 6 meciuri – 3 puncte (11-29)

7.   Șoimii Topraisar – 5 meciuri – 2 puncte (9-22)

Program 20 martie 2022

Ora 14.00 – 14.45 – Grupa B Ultra – Macedonia Ovidiu – FC Constanța

Ora 14.45 – 15.30 – Sfert de finală – FC Farul – VDT Construct

Ora 15.30 – 16.15 – Grupa A Ultra – Voința Valu lui Traian – Star Farul

Ora 16.15 – 17.00 – Sfert de finală – Star Farul – FC Năvodari

Ora 16.45 – 17.30 – Sfert de finală – Oportun Mangalia – Perla Murfatlar

Trending